We wtorek, 25 listopada, gościem Liceum Filmowego był jeden z trzech najwybitniejszych tureckich reżyserów - Osman Sinav.
Twórca filmu "Długa historia" spotkał się z naszymi uczniami i wygłosił wykład o kinie tureckim.
Wraz z reżyserem przyjechali: Ambasador Turcji oraz Dyrektor Kultury Tureckiej.


Osman Sinav urodził się w 1958 roku w Bardur. Studiował na Stambulskiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoją karierę zawodową rozpoczął od pisania artykułów. Wziął udział w produkcji około 500 filmów reklamowych. Założył firmę Sinegraf zajmującą się produkcją filmową. Jego najważniejsze filmy telewizyjne to m.in.: Bir Muharririn Ölümü, Yalancı Şafak czy Yalancı. A filmy kinowe: Gerilla oraz Paris Kiraz Operasyonu. Sinav jest członkiem Stowarzyszenia Reżyserów, Związku Pracowników Kinematografii i członkiem Zarządu Stowarzyszenia Filmów Kinowych.


"Długa historia"
Film powstał na podstawie opowiadania Mustafy Kutlu o tym samym tytule.
W latach 40. XX wieku do Eyüp (dzielnicy Stambułu) przybywa z Bułgarii wraz ze swoim dziadkiem mały chłopiec Ali. Jako młodzieniec, zakochuje się ze wzajemnością w Münire, córce kierownika kina letniego. Wkrótce para podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce. "Długa historia" opowiada koleje losu, które czasem wzruszają i wyciskają łzy z oczu widza, ale potrafią również rozśmieszyć.

 

Feedback