W środę 18 listopada w kinie Elektronik odbędzie się spotkanie Klubu Filmowego FILM - MÓWKI. Tradycyjnie o godzinie 17.00 odbędzie się projekcja filmu, a po niej dyskusja przygotowana i poprowadzona przez Uczniów Liceum Filmowego. 

Wybranym na tę okoliczność filmem jest "Mama" w reżyserii Xaviera Dolana. 

O czym jest "Mama"? O trudnych relacjach na linii matka - syn, relacjach wzajemnie obciążających, dusznych i krzywdzących. Ona jest mądra, ale jednocześnie zaborcza i wymagająca i aż kipi w niej macierzyńska chęć zbawienia syna. On stara się od niej uwolnić, ale od początku wiadomo, że mu się nie uda. Ma dopiero 16 lat, jest agresywny, jeździ na deskorolce i postrzega świat jak wideoklip. Słowem, schemat, jaki można oglądać w tysiącach filmów. Psychologiczny banał ciągnący się przez dwie i pół godziny. Co zatem sprawia, że "Mamę" okrzyknięto filmem genialnym i rewolucjonizującym współczesne kino? To o nim dyskutują krytycy na filmowych festiwalach, brodaci hipsterzy w modnych knajpach, uniwersyteccy intelektualiści nad kubkiem latte. Odpowiedzi trzeba szukać u dwóch źródeł: pierwsze to Dolanowska filozofia kręcenia filmów, drugie - on sam. 

Więcej o filmie. 

Więcej o projekcie FILM- MÓWKA. 

 

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. 

 

 

Feedback