NASZE INSPIRACJE to baza tytułów książkowych, komiksów, filmów, muzyki, które polecają goście Liceum Filmowego. Internetowy katalog wybitnych dzieł sztuki powstaje na bazie subiektywnych opinii wykładowców i twórców. Poniższe zestawienie to streszczenie cyklicznych zajęć pn. "Moja dziesiątka". Zadaniem autorytetów ze świata kultury i sztuki jest omówienie dziesięciu najważniejszych tworów kultury, które wpłynęły na rozwój ich świadomości. Pomysłodawcą i opiekunem cyklu jest nauczycielka języka polskiego Dorota Bąk. Jak sama o sobie mówi, w sztuce, filmie i teatrze lubi szukać czegoś swojego - odkrywać, ulegać magii i fascynacji.  Miłej przygody!

Nie masz pomysłu? Sięgnij po NASZE INSPIRACJE

W semestrze 2017/2018 uczniów Kompleksu Szkół Filmowych odwiedzą między innymi: aktor Jacek Bończyk, malarka Marta Frej, reżyser Robert Wichrowski, reżyserka Anna Kazejak, aktor Jacek Poniedziałek, dziennikarz Edwin Bendyk i inni. Zachęcamy do śledzenia naszego zestawienia!

PROT JARNUSZKIEWICZ

Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. W roku 2005 otrzymał tytuł doktora sztuki filmowej w dziedzinie fotografii, a roku 2010 tytuł doktora habilitowanego sztuk plastycznych. Prowadzi zajęcia miedzy innymi w Warszawskiej Szkole Filmowej, PWSFTv I T. im. Schillera w Łodzi, Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta jest autorem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz publikacji. Jako reżyser światła współpracuje z teatrem Studio w Warszawie. Współpracuje też między innymi z Teatrem Wielkim w Łodzi.

Dzisiejsze spotkanie służyło rozbudzeniu świadomości, z jakich obszarów buduje się swój świat.

Wszystko, o czym mówiłem, to układ zależności, w którym sami funkcjonujemy.

Decyzje o dobieraniu elementów, i odrzucaniu innych, aby kształtować siebie, życie i twórczość.

Dokonałem wyboru dziesięciu postaci, wszechświatów, które konstytuują mnie jako twórcę i jako człowieka.

1. Jan Sebastian Bach za uwznioślenie i oderwanie od cielesności istnienia.

Utwór: Mass in B-minor Agnus Dei

2. Nicolas Collinsz za użycie repetycji i błędu jako narzędzia twórczego.

Utwór: Broken light III

3. Alvin Lucier za myślenie o przestrzeni jako o instrumencie dźwiękowym. Za analityczność względem niewidzialnego.

Utwór: I am sitting in a room

4. Marcel Duchamp za świadomość odkrywania znaczeń rzeczy i użycie kontekstu jako narzędzie twórcze.

Dzieło: Fontanna

5. John Stezaker za wykorzystanie kolażu jako narzędzia twórczości. Za stwarzanie nowych rzeczywistości z pozornie realnych elementów rzeczywistości, skojarzeniowość.

Dzieło: Featuring XXXV

6. Bill Viola za analizę czasu, nową rolę widza w odbiorze wizualnego dzieła sztuki.

Dzieło: Passions

7. Mirosław Bałka za odczuwanie przestrzeni poza narracyjnym rozumieniem i nazywaniem.

Dzieło: How it is

8. Damien Hirst za hiperrealizm jako obszar odkrywania codzienności i perfekcjonizm wykonania.

Dzieło: Mother and child

9. Broomberg & Chanarin za uwiarygodnianie nierzeczywistego, najwyższą formę fotografii konceptualnej.

Dzieło: Projekt Spirit is a bone

10. Tomasz Mann za opis zjawiska czasu. Sposób wyrażania się i precyzowania myśli.

Dzieło: Czarodziejska góra