ZNACIE „TURNIEJ MIAST”, „LOT” CZY „WSZYSCY JESTEŚMY SĘDZIAMI”?

Twórca przełomowych programów telewizyjnych, scenarzystę i reżysera filmów dokumentalnych od lat z powodzeniem tworzący filmy w USA - Marian Marzyński - poprowadził MasterClass dla uczniów Liceum Filmowego, a także studentów i słuchaczy Warszawskiej Szkoły Filmowej.

(..) Marian Marzyński (1937) – wybitny polski scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych od lat z powodzeniem tworzący filmy w USA. Podczas II wojny światowej jako Polak o żydowskich korzeniach trafił do warszawskiego getta, z którego został wyprowadzony na aryjską stronę i ocalony przez ludzi dobrej woli.
   Swoją karierę dokumentalisty rozpoczął w Polskim Radiu w latach 50. W następnej dekadzie zasłynął jako reporter telewizyjny i twórca nowoczesnych programów TVPo festiwalowym sukcesie swego debiutanckiego dokumentu kinowego „Powrót statku” (1963), który okazał się udaną próbą wprowadzenia na grunt polski cinema verite - nowofalowej metody kręcenia dokumentów, dołączył do grona czołowych twórców kina faktów w Polsce. W latach 80. Marzyński rozwinął swoją karierę reżysera filmów dokumentalnych w USA, sięgając – jako pierwszy polski reżyser – po odkrywaną wówczas metodę dokumentu autobiograficznego. Świetnym „Powrotem do Polski” („Return to Poland”, 1980) rozpoczął serię dokumentów pokazujących Polski Sierpień i kraj dekady stanu wojennego z perspektywy polskiego twórcy odwiedzającego rodzinny kraj i opowiadającego o nim światu bez ograniczeń cenzuralnych, na jakie skazani byli filmowcy w Polsce.
   Marzyński odniósł szereg sukcesów jako dokumentalista w USA (nagrody Emmy, m.in. za dokument katastrofie lotniczej), realizując filmy, w których poruszał tematykę amerykańskiej tożsamości w kraju tworzonym przez kolejne fale emigrantów.W 2004 roku, po blisko 30 latach zbierania materiału filmowego, reżyser ukończył „Anyę”, portret swojej córki, a zarazem jeden z najbardziej niezwykłych dokumentów w jego dorobku. Temat dzieciństwa w obliczu Zagłady stał się podstawą jego najnowszego dzieła (...) - Mikołaj Jazdon, profesor filmoznawstwa, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.