Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem Filmoteki Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej organizowanym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Przez cały rok w ramach akcji, w Warszawskiej Szkole Filmowej odbywały się specjalne, bezpłatne warsztaty dla uczniów z całej Polski prowadzone przez profesjnalnych filmowców i z pomocą profesjonalnego sprzętu. Młodzież miała okazję poznać tajniki sztuki filmowej, nauczyć się podstaw pracy z kamerą, podstaw montażu, scenariopisarstwa,  czy pracy na prawdziwym planie filmowym. 


W tegorocznej, 8. edycji festiwalu wzięło udział 200 młodych twórców z całej Polski i kilkudziesięciu nauczycieli. 
Uroczystość rozpoczęła się 12 czerwca w kinie Iluzjon wystąpieniem reprezentantek Organizatorów- Dyrektor Filmoteki Narodowej Anny Sienkiewicz - Rogowskiej, Alicji Pacewicz, współzałożycielki i wiceprezeski Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ewy Szczepanowskiej, dyrektor kreatywnej Warszawskiej Szkoły Filmowej.  - Misją Warszawskiej Szkoły Filmowej zawsze była edukacja filmowa i kulturalna nie tylko studentów, ale również młodzieży, dzieci - mówiła Ewa Szczepanowska - Ogromnie nas cieszy, że jest was tak wielu i z radością obserwuję, że z roku na rok uczestników jest coraz więcej. Gratuluję wam pasji i kreatywności, które można odnaleźć w waszych filmach, napewno wielu z was ma talent. Nie zapominajcie jednak, że aby osiągnąć sukces sam talent nie wystarczy. Film to przede wszystkim ogormne zaangażowanie, ciężka praca i współpraca z innymi. 

Podczas gali uczniowie, nauczyciele i inni goście mogli zobaczyć na dużym ekranie filmy uczniów zrealizowane w ramach Filmoteki Szkolnej.  Zostały także wręczone nagrody i wyróżnienia w  młodzieżowych konkursach filmowych i Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. 

Drugiego dnia festiwalu wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie przygotowane zostały dla nich warsztaty. Dla uczniów: scenariopisarski, aktorski, operatorski, montażowy, promocji filmowej, krytyczno - filmowy, organizacji i programowania festiwalu filmowego i vlogowy. Nauczyciele wysłuchali wykładu pt. "Film artystyczny, jako źródło pytań" oraz wzięli udział w testowaniu technologii rzeczywistości wirtualnej. W sali kinowej odbyła się również projekcja filmów uczniowskich wraz z analizą i komentarzem eksperta. 

 

 
           
 
           
 
           
 

Feedback