Warsztaty Filmoteka Szkolna - Akademia w Warszawskiej Szkole Filmowej

Program warsztatów 2017/2018

Zapraszamy serdecznie na kolejną edycję bezpłatnych warsztatów filmowych Filmoteka Szkolna. Akademia! Uczestnicy zajęć poznają podstawy kadrowania i kompozycji, które obowiązują w filmach fabularnych i dokumentalnych. Warsztaty łączą w sobie formę  wykładów teoretycznych i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmowego i oświetlenia. Każdy warsztat rozpoczyna się wstępem teoretycznym i analitycznym, żeby przygotować uczestników do konkretnej pracy ze sprzętem. Dzięki przekazywanym podstawom sztuki filmowej młodzież dowie się, w jaki sposób może wykorzystać urządzenia, żeby osiągnąć pożądany efekt. Podczas pracy z kamerą uczestnicy mogą nagrać już własny materiał, który kolejno, z pomocą i wsparciem wykładowcy zmontują proste filmy,  w nowoczesnych salach montażowych Warszawskiej Szkoły Filmowej. Filmy tworzone przez uczestników to sekwencje od 4 do 6 scen na podstawie przygotowanego przez wykładowcę i omówionego wspólnie scenariusza. Po zakończeniu warsztatów szkoły otrzymują płyty DVD ze zrealizowanym przez uczniów materiałem. Uczniowie otrzymują także certyfikat ukończenia warsztatów Filmoteki Szkolnej.

Program warsztatów:

09:00 - 9:30: Wykład teoretyczny(podstawy pracy z kamerą, podstawy kadrowania, kompozycji, nauka o świetle)

09:30 - 11:30: Warsztat operatorski (praca z kamerą i oświetleniem, praktyczna nauka kadrowania, prowadzona w jednym z dwóch studiów filmowych w Warszawskiej Szkole Filmowej i w plenerze).

11:30 - 12:00: Pomysł, tworzenie i praca nad scenariuszem

12:00 - 14:30: Nagranie materiału filmowego

14:30 - 15:15: Przerwa

15:15 - 19:00: Podstawy montażu filmowego. Krótki wstęp teoretyczny, analiza przykładów, montaż oraz analiza zrealizowanego materiału

Kluczowe informacje

• Warsztaty odbywają się w siedzibie Warszawskiej Szkoły Filmowej, Generała Zajączka 7, Warszawa.
  • Czekamy na zgłoszenia grup składających się z maksymalnie 7 uczniów i uczennic oraz opiekuna. Możliwe są również zgłoszenia indywidualne, w miarę dostępności miejsc.
  • Warsztaty są bezpłatne.
  • Warsztaty odbywają się na dwóch poziomach: I poziom – dla początkujących, II poziom – dla bardziej zaawansowanych, którzy znają już podstawy języka filmowego i tajniki pracy z profesjonalnym sprzętem filmowym
  • Organizatorzy nie zwracają kosztów przejazdu i nie zapewniają wyżywienia.

Terminy warsztatów:

14.01.2018 (początkujący), 28.01.2018 (zaawansowani), 17.02.2018 (początkujący), 18.02.2018 (zaawansowani), 24.02.2018 (początkujący), 25.02.2018 (zaawansowani)

Zgłoszenia przyjmowane są tylko i wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy:

Wysłanie zgłoszenia nie jest jednoznaczne z przyjęciem na warsztaty! Wysłanie zgłoszenia jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Zgłoszenia koordynuje:

Jarosław Grzymała, Warszawska Szkoła Filmowa, jarekgrzymala@szkolafilmowa, t. 501 382 802.

Projekt realizowany przez Warszawską Szkołę Filmową we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.